Bir Söve

Söve Nedir?

Söve Nedir?

Söve Modeli

Söve nedir, binaların dış cephelerindeki kapı, pencere, balkon ve bunun gibi boşluklu yüzeylerin etrafını çerçeve şeklinde kaplamak için kullanılan malzemelerin geneline verilen isimdir. Geçmişte özellikle taş binalarda kapı ve pencere boşluklarının sağlamlaştırılması için blok taşlarla boşluğun çerçeve biçiminde örtülmesiyle söve uygulaması yapılmaktaydı. Mimari açıdan da daha estetik bir görünüm elde edilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir.

Dış cephe söve kaplamaları içerisinde pencere ve kapı sövelerinin yanı sıra bina yüzüne yapılan kat silmesi, çatı silmesi, sütun, kolon kaplaması, bina köşe kaplaması, kilit taşı olarak kullanılan malzemelere de söve adı verilmektedir. İklim şartlarına göre her malzemeden yapılabilir.

Söve Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Söve, hem dekorasyon hem de yalıtım özelliğine sahip EPS ve XPS strafor malzemelerinden yapılan üzeri reçine ile kaplanan ve her çeşit kullanılabilen dış cephe boyası kullanılan bir yapı malzemesidir. Söve, strafor EPS’den kesilip üstüne özel bir sıvanın kaplamasıyla üretilir ve böylece yapıya estetik bir görünüş kazandırır.

Yapıda kullanılacak sövelerin güneş, rüzgâr, yağmur, sıcaklık farkları gibi dış etkenlere dayanıklı malzemelerden seçilmesi gereklidir. Taş söve, beton söve, ahşap söve, strafor söve, alçı söve gibi söve çeşitleri bunlardan bazılarıdır.

Söve Nerelerde Kullanılır?

Söve, yapının dış cephe kısmında kullanılmaktadır. Dış cephedeki pencere kenarlıkları, alt denizlikleri, balkon kapılarının çevresi, çatıların saçak altları, kat silmeler, mantolama fugaları ve genel itibariyle dış cephe kaplamalarının tümünde kullanılır.

Söve Kullanılarak Modellenmiş Bina Örnek Videoları İçin Tıklayın.
Sıkça Sorulan Sorular İçin Tıklayın.
Söveli bina örneği.

Söve Ne İşe Yarar?

  • Söve, yüksek oranda ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlar.
  • Yapıya mimari bir kimlik kazandırmaktadır.
  • Söve, benzeri malzemelere göre oldukça hafiftir. Sövenin hafif olması, yapı statiğinde olumsuzluk görülmez.
  • Uygulaması kolaydır ve çatlama, kırılma yapmaz.
  • Ekonomiktir.
  • Tüm doğa koşullarına dayanıklıdır.

Söve hem dekorasyon hem yalıtım özelliğine sahip, eps ve xps strafor gibi malzemelerden oluşturulan üzeri mineral temelli malzemelerin karışımıyla sıvanır ve dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Söve imalatı yapmak için öncelikle konsept ve mimari kimlik oluşturulmalıdır. Biz “BİR SÖVE” ekibi olarak bu yazdıklarımızdan önce müşterilerimizin fikir ve görüşlerini alarak bir proje çizimi yapmayı daha uygun buluyoruz. çünkü müşterilerimizin memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Ortak fikir alışverişlerinden ve söve modellerimizi gösterdikten sonra istenilen cephelerin ve binaların çizimini yaparak konulması gereken yerlere sövelerimizi koyarak bir sunum yaparız. Müşterilerimizde uygun görürlerse CNC Söve Kesim Makinalarında istenilen modellerin üretimine başlar, harcını ve kurutma işlemini yaptıktan sonra güvenle müşterimize teslim ederiz. BİR SÖVE olarak işimiz sadece söve değil, müşterilerimizi her zaman mutlu ve memnun etmektir.